Vi har inte höjt elpriset, däremot är inköpspriset på el högre än normalt just nu. Vårt elpris baseras på elens inköpspris, elcertifikat, avgifter till Svenska kraftnät och Nord Pool , fast månadsavgift och ett påslag på 2,5 öre per kWh. Avtalet baseras på ett snittpris för alla timmar föregående månad, det innebär att det inte har någon betydelse när på dygnet du förbrukar el. Vill du ha ett elavtal där du betalar det faktiska priset för varje förbrukad kWh har vi ett timdebiterat avtal. För att det ska vara lönsamt behöver du ha möjlighet att nyttja elen när den är som billigast och avstå vid pristopparna.
Priserna är historiskt höga och vi avråder från att binda elpriset nu när det ligger på en nivå som är sju gånger högre än normalt. Vi verkar för en schysst elmarknad utan lockpriser och tillfälliga erbjudanden. I stället för kortvariga kampanjer får alla våra kunder ett av marknadens lägsta priser, varje dag, året om. Jämför ditt elpris hos oss med andra elleverantörer.
Priset är vanligtvis högre under vintermånaderna, när hushållen använder mest el. Det mest effektiva sättet att påverka elräkningen är att minska onödig elanvändning. Inte nog med att det sänker elräkningen från GodEl, det minskar även räkningen från din nätägare.
För dig som bor i villa med någon form av eluppvärmning (värmepump eller direktverkande el) kan skillnaderna bli märkbara med ganska små insatser. Bara genom att sänka inomhustemperaturen med 1 grad kan förbrukningen minska med upp till 5%.
Om du har en timavläst elmätare kan du följa din förbrukning per timme på Mitt GodEl. Saknar du timavlästa värden kan du skicka en begäran från förbrukningsvyn.